Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Starostwa Powiatowego
w Drawsku Pomorskim

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

Kontrola w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Czaplinku

W dniu 28 czerwca 2021 r. Komisja Rewizyjna przeprowadziła kontrolę w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Czaplinku.

Kontrola obejmowała następujące zagadnienia:

  1. Analiza i efektywność wydatków związanych z zatrudnieniem pracowników na miesiąc wrzesień 2019 r., wrzesień 2020 r., maj 2021 r.
  2. Subwencja oświatowa – środki pozyskane w roku szkolnym 2019/2020, 2020/2021.
  3. Zasady, regulaminy obowiązujące w Ośrodku w zakresie opieki nad wychowankami.

W wyniku przeprowadzonej kontroli Komisja Rewizyjna sformułowała dwa wnioski:

  1. Komisja wnioskuje o udzielenie  pomocy w znalezieniu dwóch, ewentualnie jednego rodzinnego domu dziecka, który chciałaby podjąć stałą współpracę z MOW w Czaplinku w którym można byłoby umieścić dzieci wychowanek MOW w rodzinnej pieczy zastępczej w postaci rodzinnych domów dziecka. Umożliwiłoby to realizację zapisu § 16  Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie publicznych placówek oświatowo-wychowawczych, młodzieżowych ośrodków wychowawczych, młodzieżowych ośrodków socjoterapii, specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, specjalnych ośrodków wychowawczych, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych oraz placówek zapewniających opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania, wg którego nieletnie matki mają prawo do przebywania ze swoimi dziećmi w placówkach oświatowych. Zorganizowanie takiej pieczy całkowicie zapewniłoby zapotrzebowanie na tego typu pomoc skierowaną do nieletnich matek ośrodka i zagwarantowałoby  pełny  skład wychowanek w ośrodku, wykorzystując całkowicie jego możliwości. Wydaje się, że dobrym rozwiązaniem byłoby pozyskanie i adaptacja pomieszczeń w budynku  naprzeciwko MOW (przy ulicy Pławieńskiej) na pomieszczenia dostosowane do potrzeb małego dziecka, gdzie opiekunowie z rodzinnej pieczy zastępczej sprawowaliby opiekę nad dziećmi wychowanek, w czasie gdy te uczestniczyłyby w zajęciach szkolnych. Po lekcjach wychowanki odbierałyby swoje dzieci i wracały z nimi do MOW, gdzie pod kontrolą i nadzorem wychowawców sprawowałyby opiekę nad swoimi  dziećmi (zgodnie z zapisem rozporządzenia uczestniczyć mogą wtedy w bieżącej pieczy nad jej dzieckiem i w jego wychowaniu) i wdrażałyby się do odpowiedzialnego rodzicielstwa. Wsparciem w pracy rodzinnego domu dziecka byłyby też nieletnie matki, które w sytuacjach nagłych mogłyby pomóc w opiece nad dziećmi, jak również rodzina zastępcza mogłaby liczyć za zgodą Dyrektora MOW kadry pedagogicznej ośrodka (psychologa, pedagoga, wychowawców), czy pomocy nauczyciela.
  2. Komisja wnioskuje o zakup samochodu osobowego typu mikrobus 9 osobowego, przeznaczonego do przewozu wychowanek w celu m.in. zapewnienia ich stawiennictwa w określonych sprawach w różnych miejscach w Polsce np. odbiór nieletniej z Policyjnej Izby Dziecka, wysłuchanie nieletniej w Sądzie czy wyjazd do lekarza specjalisty. Obecnie Ośrodek korzysta z wynajmowanego transportu prywatnego, generując znaczne koszty i niejednokrotnie mając trudności w należytym wywiązaniu się z różnorodnych nałożonych zobowiązań i potrzeb.

 


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Joanna Rudziewicz

Data wytworzenia:
10 sie 2021

Osoba dodająca informacje

Joanna Rudziewicz

Data publikacji:
10 sie 2021, godz. 11:15

Osoba aktualizująca informacje

Joanna Rudziewicz

Data aktualizacji:
10 sie 2021, godz. 11:15